Dział Administracji Sieci i Usług Sieciowych uprzejmie przypomina, że w dniu 1 grudnia 2009 r. Telekomunikacja Polska wprowadza zmiany w sieci neostrada, polegające na zablokowaniu możliwości przesyłania poczty przez tzw. port 25. Celem zmiany wprowadzanej przez TP jest ograniczenie ilości spamu rozsyłanego przez komputery używane w neostradzie. Zmiany wprowadzone przez TP spowodują, że użytkownicy poczty elektronicznej z Uniwersytetu Śląskiego i neostrady, posługujący się programami pocztowymi takimi, jak: Outlook, Outlook Express, Windows Mail, Windows Live Mail, Thunderbird, The Bat, Eudora itp. i wykorzystującymi port 25, stracą 1 grudnia możliwość nadawania listów elektronicznych przez serwery pocztowe uczelni, jeśli zawczasu nie dokonają zmiany konfiguracji swojego programu pocztowego.

Zmiana konfiguracji jest prosta i polega na zmianie w programie pocztowym numeru portu wykorzystywanego do nadawania poczty z 25 na 587 lub 465.

Szczegóły zmian w sieci Orange (dawniej Telekomunikacji Polskiej) można znaleźć na stronie o blokadzie portu 25.

Prawidłowa konfiguracja programów pocztowych dla współpracy z serwerami pocztowymi w uczelni opisana jest na stronie USK USNET.