Do korzystania z usługi XMPP/Jabber w sieci USNET potrzebny jest klient obsługujący protokół XMPP.
Poniżej zamieszczamy krótki opis konfiguracji programu pandion dla systemu Windows. Pandion jest to prosty klient udostępniający podstawową funkcjonalność komunikatora taką, jak:
- prywatne rozmowy z użytkownikami sieci jabber, a w szczególności z pracownikami Uniwersytetu;
- kanały czatów (rozmów grupowych);
- rozsyłanie wiadomości do większej grupy użytkowników;
Program pobieramy z jego strony. Musimy mieć aktywne konto e-mail w domenie us.edu.pl. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, w oknie logowania wpisujemy w odpowiednich polach:
Address: swój adres e-mail (np. w postaci imię.nazwisko@us.edu.pl)
Password: swoje hasło do poczty
Następnie klikamy Sign In.
Jeżeli chcemy zapamiętać nasze hasło w programie, zaznaczamy opcję Remember my password. Włączenie opcji Sign In automatically pozwala na automatyczne logowanie do sieci po uruchomieniu programu. Program jest prawie w całości w polskiej wersji językowej.
Dodawanie nowych kontaktów do listy.
W oknie wyszukiwania wpisujemy imię lub nazwisko poszukiwanej osoby. Można podać fragment nazwy jednostki organizacyjnej lub adres e-mail. Następnie pokaże się nam lista z nazwiskami, z której wybieramy poszukiwany kontakt. Po dodaniu do listy, wskazana osoba (która, oczywiście, musi również mieć zainstalowany program komunikacyjny) musi zaakceptować po swojej stronie prośbę o dodanie jej do kontaktów, czyli dokonać tzw. autoryzacji. Po tej operacji można już swobodnie rozmawiać z danym kontaktem, rozpoczynając rozmowę przez dwukrotne kliknięcie na liście kontaktów. W katalogu komunikatora znajdują się tylko użytkownicy sieci USTalk.
Program pandion jest, jak już wspomnieliśmy, jednym z najprostszych klientów IM. Bardziej doświadczonym użytkownikom pozostawiamy do wyboru inne dowolne programy do komunikacji XMPP/Jabber, które można znaleźć w Internecie. Zalecamy zapoznanie się ze stroną, na której znajduje się wiele informacji na temat Jabbera oraz z opisem popularnych klientów.
Podstawowe dane dla konfiguracji komunikatorów:
login: imię.nazwisko@us.edu.pl (czyli adres e-mail);
hasło: hasło takie samo jak do poczty;
adres serwera: xmpp.us.edu.pl (potrzebny tylko do konfiguracji niektórych klientów, lub gdy program nie potrafi sam znaleźć serwera);
port: 5222
Należy również ustawić szyfrowanie TLS/SSL.
Obecnie nie wspieramy żadnych transportów do innych sieci, takich jak Gadu-Gadu.